Żołnierze Niepodległości
Żołnierze Niepodległości to internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Składając hołd ich poświeceniu chcemy wypełnić moralne zobowiązanie wobec nich, zobowiązanie, którego nie zdążyła przed 1939 rokiem wypełnić II Rzeczpospolita. Żołnierze Niepodległości to pomnik, którego podstawą jest udostępniony już na portalu „Słownik legionistów polskich 1914-1918”, pomnik prezentujący biogramy ok. 55.000 żołnierzy Legionów Polskich, którego współautorami są pracujący od lat pod kierunkiem profesora Janusza Ciska – Ewa Kozłowska i Łukasz Wieczorek. Im nasze muzeum powierzyło także zadanie rozwijania i uzupełniania treści portalu Żołnierze Niepodległości o kolejne grupy żołnierzy.
W wolnej II Rzeczpospolitej uhonorowaniem żołnierzy walczących o Niepodległość były Krzyż i Medal Niepodległości. Odznaczenia ustanowione 27 października 1930 roku przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej, nadawane były do roku 1939. Przyznane zostały blisko stu tysiącom żołnierzy, powstańców i bojowców, przyznano je uczestnikom walki o polską szkołę, działaczom różnego rodzaju polskich jawnych i konspiracyjnych organizacji politycznych i społecznych, młodzieżowych i dorosłego społeczeństwa, działaczom polonijnym i plebiscytowym, zesłańcom oraz więźniom politycznym i ideowym, walczącym o odrodzenie Rzeczypospolitej – począwszy od żołnierzy Powstania Styczniowego – do uczestników III Powstania Śląskiego. Wybuch II wojny światowej przerwał nadawanie odznaczeń i nigdy już do niego nie powrócono. Podjęliśmy więc trud upamiętnienia żołnierzy ale w inny sposób, otwarty, bliższy współczesnym wymogom i dostępny każdemu zainteresowanemu, z każdego miejsca na świecie. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku tworząc portal Żołnierze Niepodległości, pragnie zbudować trwały pomnik wszystkim walczącym o niepodległość. Będzie to wirtualny i solidny pomnik pokoleń, którym zawdzięczmy odrodzenie Rzeczypospolitej. Oprócz biogramów żołnierzy walczących w szeregach Legionów Polskich, zawartych w "Słowniku Legionistów Polskich 1914-1918" pragniemy upamiętnić i uhonorować w przyszłości obrońców Lwowa, uczestników powstań Wielkopolskiego, Sejneńskiego, Stanisławowskiego, Powstań Śląskich, walczących na Ukrainie, a także uczestników jakże ważnej dla losów Europy Bitwy Warszawskiej oraz żołnierzy wszystkich innych frontów wojen o Niepodległość i Granice Rzeczypospolitej w latach 1908-1921 co najmniej udostępnieniem wykazu nazwisk i podstawowych danych. Pragnąc rozwijać portal, będziemy nadal penetrować archiwa i książnice, aby udostępnić – w podobnej formie – biografie Żołnierzy Niepodległości z innych formacji i oddziałów walczących w latach 1908–1921. Zbliżająca się setna rocznica wojny Polski z bolszewicką Rosją stanowi dodatkową okoliczność, która czyni nasz projekt niezwykle aktualny. Opracowanie i udostępnienie jak najpełniejszej listy oficerów Wojska Polskiego służących w Niepodległej Rzeczypospolitej oraz żołnierzy zmarłych i poległych, a także innych kombatantów tej wojny wyznacza nam kierunek działań. Zdajemy sobie sprawę, że projekt ten ma charakter wieloletni i jest uzależniony od możliwości finansowych oraz od składu zespołu badawczego. Liczymy, że wyrozumiała publiczność doceni ogrom już wykonanych prac i podjętego zadania, a życzliwi obserwatorzy i sponsorzy udzielą nam w tym przedsięwzięciu wszelkiego wsparcia. Prosimy także o uzupełnienia oparte na dokumentach archiwalnych, które zachowały się w domowych zbiorach czy odnalezione zostały w publicznych archiwach. Chętnie skorzystamy z dokumentów, aby uzupełnić ich wojskowe życiorysy.
Opisane dokumenty prosimy przesyłać w formie elektronicznej na adres Muzeum. W zakładce Kontakt znajdziecie Państwo formularz zgody na użycie nadesłanych danych w publikacjach Muzeum i Partnerów do wypełnienia i przesłania do nas.
Żołnierze Niepodległości to projekt, który – mamy nadzieję – budzić będzie zainteresowanie i ożywiać wyobraźnię nie tylko miłośników historii.