Odznaka pamiątkowa I Brygady "Za Wierną Służbę”

Odznaka "Za Wierną Służbę” I Brygady Legionów Polskich została ustanowiona 6 sierpnia 1916 roku, w drugą rocznicę wymarszu 1-ej Kompanii Kadrowej do Królestwa Polskiego rozkazem komendanta Józefa Piłsudskiego. Odznaka uważana jest przez historyków LP za pierwsze polskie odznaczenie nadawane jeszcze przed odzyskaniem niepodległości.

Odznakę zaprojektował w 1916 roku Wojciech Jastrzębowski, artysta służący w 1. pułku piechoty LP. Tworzył w stylu secesji. Był autorem rysunków dokumentujących służbę LP reprodukowanych w wydawnictwach Centralnego Biura Wydawnictw DW NKN oraz w prasie irredenty. Często reprodukowany jest symboliczny portret konny Józefa Piłsudskiego w litografii.

Odznaka okrągła o średnicy 32 mm, w którą wpisano krzyż równoramienny o rozszerzających się ramionach z pogrubionymi krawędziami. Na jego ramionach znajdują się reliefowe litery - na poziomych inicjały Józefa Piłsudskiego, na pionowych cyfra brygady – 1 i litery – Br. W  środku krzyża znajduje się okrągła tarcza z reliefowym wizerunkiem orła w koronie.

 

Odznakę mieli prawo nosić zarówno oficerowie jak i szeregowcy I Brygady służący w jej szeregach przez rok w polu, oficerowie i żołnierze, którzy w I Brygadzie służyli mniej niż rok, ale pełnili nienagannie służbę w polu w innych jednostkach, pracownicy byłego biura wywiadowczego oraz członkowie organizacji strzeleckich w Królestwie Polskim. Odznakę przypinano  na lewej piersi, na kieszeni lub pod nią za pomocą gwintowanego sztyftu z nakrętką.

Autor: Ewa Kozłowska, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

  Generuj PDF

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Więcej informacji