Wieczór gier

Niepodległość, odzyskanie wolnego państwa to idea, jaka zmobilizowała polskie społeczeństwo do walki i zmaterializowała marzenia za sprawą Legionów Polskich i wielkiej gry jaką z zaborcami prowadzili działacze niepodległościowi. Jakie państwo chcieli odzyskać Polacy, skąd czerpano wiedzę o utraconej ojczyźnie, jak budzono patriotyczne uczucia?

"Wędrówki po Polsce, Litwie i Rusi" - pokazaną na zdjęciu grę planszową wydano przed I wojną światową i tak ją opisano - "gra towarzyska do zabawy i nauki dla dzieci, młodzieży i starszych". Nie jest to jednak prosta zabawka, a edukacyjne wydawnictwo, które oprócz rozrywki niesie ze sobą bardzo ważne treści i odpowiedzialne zadania. Zasady są proste, a autorzy gry zachęcają graczy do poznawania geografii I Rzeczpospolitej sprzed rozbiorów, miejscowości, regionów oraz związanych z nimi faktów z dziejów. Treść gry przypomina, że ziemie leżące w chwili jej wydania w trzech różnych zaborach to I RP - niegdyś samodzielne państwo z niezwykle bogatą historia. Zachęcająca do częstego zasiadania przed planszą i poznawania geografii RP jest również atrakcyjna szata graficzna, a współzawodnictwo graczy to także sposób na zdobywanie przez nich wiedzy o historii i geografii RP. Grę wydała Księgarnia Wydawnicza Polska w Poznaniu.

Gra planszowa "Wędrówka po Polsce, Litwie i Rusi", znajdziecie w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

fot. w zbiorach Muzeum J. Piłsudskiego.

EKO

Autor: Ewa Kozłowska, Program Żołnierze Niepodległości

  Generuj PDF

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Więcej informacji